721 950 704
Nakupujte v klidu.
Pokud objednáte nekompatibilní zboží, ihned vás kontaktujeme.
Potřebujete něco vědět?
Nechte nám své číslo, zavoláme vám zpět.
střešní okna Suntek střešní okna Rooflite Střešní okna Dakea střešní okna Balio

Obecný postup montáže

Podle tohoto návodu můžete namontovat střešní okna bezpečně jednoduše a především tak, že Vám budou sloužit po mnoho let. V průběhu montáže důrazně doporučujeme dodržovat bezpečnostní pokyny.

Nářadí

Pro montáž budete potřebovat především toto nářadí.

Pila
Přímočará elektrická pila
Sroubovák
Kladivo
Vodováha
Svorkovačka
Odlamovaní nůž
Rolovací metr
Úhelník
Ochranné pomůcky

 

Vytvoření otvoru

Zaměření provádíme z vnitřní strany tak, aby spodní hrana okenního rámu byla ve výšce 850-1000 mm nad úrovní podlahy. Horní hrana by neměla být výše než 2300 mm. Je vhodné otvor zaměřovat tak, aby nebylo nutné odřezávat více trámů, než je nutné. V naprosté většině případů se trámy neořezávají vůbec nebo pouze jediný. Závisí to na šíři okna a vzdálenosti mezi trámy. Zaměřujte okna od vnější zdi, aby bylo možné zjistit jejich vnější umístění. Velikost otvoru by měla v každém směru přesáhnout velikost okna přibližně o 50 mm.

Příprava obruby

Pokud chcete tesařské úpravy snížit na minimum, je vhodné střešní okno umístit k vnitřnímu okraji trámu. Pokud jste si jisti, že Vámi vybrané místo je správně zaměřené a správně zakreslené, můžete, po vyjmutí izolační vaty, popřípadě jiných izolačních vrstev, přejít k odřezání trámu. Trám je nutné pod zakresleným řezem podepřít, aby po odřezání neodpadal nebo zbytečně nedeformoval izolaci nebo krytinu. Před odřezáním trámu je nutné zvážit, zda to nenaruší celkovou stabilitu střechy. U starých objektů a u střešních systémů, které mají nosné trámy daleko od sebe nebo jsou již dělené a mají složitější tvar, je toto riziko větší. 

Po odřezání trámu připevněte horní a spodní obrubu. Ta opět zajistí zpevnění střešní konstrukce.

Dokončení otvoru

Odřezejte izolační folie na přesný rozměr okna. Je lepší otvor vyříznout menší a několikrát jej zvětšovat než jej na poprvé vyříznout příliš veliký. Odstraníme krytinu. Pokud to vzhledem k typu krytiny nelze, tak ji odřízneme. Při odjímání nebo odřezávání střešní krytiny se ujistěte, že tím neohrožujete osoby vně budovy, ať už na střeše, na chodníku nebo v okolí budovy. Odřízněte i střešní latě a jejich volné konce připevněte k obrubě.

Montáž okenního rámu

Abyste jednoduše mohli umístit střešní okno do správné výšky, připevněte podpěrnou lať pod vytvořený otvor. Křídlo okna vyjměte z rámu. Na spodní vnější hranu rámu upevněte úhelníky. Rám opatrně protáhněte otvorem a uložte na připravené podpěrné latě. Zkontrolujte správné umístění a nastavení střešního okna a připevněte okno k podpěrné lati pomocí připravených úhelníků. Do rámu opět vložte okenní křídlo a vyzkoušejte, zda nedošlo k nežádoucí torzi nebo jiným jevům. Pokud je vše v pořádku, křídlo okna opět vyjměte a upevněte rám ke střeše dalšími úhelníky. Pokud okno špatně doléhá a obtížně se otvírá, patrně došlo k torzi a je nutné některý z rohů podepřít a vyrovnat.

Instalace folie

Připravte si čtyři pruhy hydroizolační fólie. Tuto folii připevněte okolo okenního rámu tak, že ji podsunete pod původní folii a připevníte svorkovačkou k vnější hraně okenního rámu. Na místech, kde střešní latě navazují na okno, je nutné folii naříznout a pečlivě připevnit na lať.

Montáž lemování

Nejprve umístěte střešní krytinu těsně pod spodní okraj okna. Na ni umístěte spodní díl lemu a připevněte jej. Lem se tedy bude nacházet nad krytinou. Připevněte lemy po stranách. Přiložte a upevníte krytinu po stranách až k okennímu rámu. Pokud je to nutné, krytinu zařízněte, aby nově vytvořené hrany byly rovné. Na rám okna nyní připevněte díly oplechování. Na závěr připevněte horní díl lemu a překryjte jej střešní krytinou až k rámu střešního okna. Připevněte křídlo střešního okna zpět do závěsů.

 

PRÁVĚ JSTE ÚSPĚŠNĚ DOKONČILI MONTÁŽ VAŠEHO STŘEŠNÍHO OKNA.