721 950 704
Nakupujte v klidu.
Pokud objednáte nekompatibilní zboží, ihned vás kontaktujeme.
Potřebujete něco vědět?
Nechte nám své číslo, zavoláme vám zpět.
střešní okna Suntek střešní okna Rooflite Střešní okna Dakea střešní okna Balio

Prevence rosení

Jak předejít rosení střešních oken

Střešní okna se mohou rosit, když nastanou podmínky příhodné pro kondenzaci vzdušné vlhkosti. V tomto textu najdete jednoduché způsoby, jak tomuto nežádoucímu jevu předcházet.

Co je kondenzace

Kondenzace je fyzikální jev, při kterém vzdušná vlhkost mění svůj stav z plynné látky na kapalinu. Dochází k němu, když se teplý vzduch dostane do kontaktu s o mnoho stupňů chladnější plochou a dojde k jeho ochlazení. Stane se tak pouze v případě, když jsou ve správném poměru tyto 3 parametry:

- Vlhkost vzduchu uvnitř budovy
- Teplota vzduchu a okenní tabule, která je ze strany interiéru
- Tlak atmosférický

Doporučení

- Větrejte 3-4krát denně 5 minut.
- Omezujte vytváření vlhkosti v bytě.
- Udržujte relativní vlhkost v místnostech 40-50%.
- Umístěte topení pod střešní okna.
- Udržujte stálou teplotu 19-21°C. 

 

Předcházení nadměrné vlhkosti

Vlhkost uvnitř budovy snížíte pravidelným větráním, optimálně 3-4krát denně 5 minut. Pokud je to možné, sušte prádlo venku. Dveře z koupelny zavírejte v případě, že perete, sprchujete se, nebo se koupete. Teplá voda se totiž vypařuje rychleji než voda studená a množství takto vzniklé vlhkosti je opravdu veliké. Zavřené dveře zabrání úniku par do vnitřních prostor a můžete je vyvětrat samostatně. Podobně tak i v kuchyni a prádelně. Pravidelné větrání je nejdůležitější v zimě. Chladný vzduch nemůže obsahovat tolik vlhkosti jako teplý vzduch a umožní vysušení i jinak velice vlhkých prostor.

Kdy se střešní okno orosí?

Jak už jsme uvedli, závisí to na teplotě, tlaku a vlhkosti. Při běžném atmosférickém tlaku (1013 hPa), relativní vlhkosti vzduchu v místnosti 60%, vnitřní teplotě vzduchu 21°C a teplotou vnitřního skla střešního okna 13°C se okno začne rosit.

Teplota

Rozdíl teploty vzduchu uvnitř místnosti a teploty vnitřního skla střešních oken by měl být, co nejmenší. Vlhký vzduch kondenzuje pouze na výrazně chladnějších plochách, když je rozdíl teplot malý, ke kondenzaci nedojde. Proto je dobré umisťovat topení přímo pod střešní okna, aby teplý vzduch ohříval studenou plochu okna. Konkrétnější způsoby, jak topení pod okno umístit, můžete vidět na obrázcích níže.

Kdy není vhodné větrat?

Ano, jsou i podmínky, při kterých by se nemělo větrat vůbec, je jasné, že pokud prší. Taktéž pokud je venku dusno a vysoká teplota. V letních měsících je lépe přes den nevětrat a větrat až večer, když už je vnější teplota nižší.

 
 
 
 
 
 
 
Vhodné uložení topení
Nevhodné uložení topení
správné uložení topení
nesprávné uložení topení

Staré domy s novou střechou a střešními okny

Pokud rekonstruujete starý dům, dbejte na správné větrání. Dříve totiž krovy, krytina a izolace propouštěly vzduch velice snadno. Stejně tak i teplo a vlhkost. Pokud je objekt nově lépe izolován, dokáže efektivněji zadržovat teplo, stejně tak ale i vlhkost. Je tedy nutné větrat více, než jak jste byli dříve zvyklí.